Adres: Su Terazisi Sk. No:27, Sultanahmet/İstanbul

(+90) 535 515 72 33


HİPODROM

Roma İmparatoru Septimius tarafından yaptırılan ve sonraları Büyük Constantinus tarafından genişletilen ve İmparatorluğun değişik yerlerinden getirilen eserlerle donatılan Hipodrom'un eni 117, boyu ise 480 metreye, kapasitesi ise 100.000 kişiye ulaşıyordu. Bir kerede şehrin nüfusunun dörtte birini aldığı söylenir. İmparatorluk Sarayı ve dolayısıyla da kathisma denilen imparator locası, şimdi Sultanahmet'in bulunduğu taraftaydı.Kuzey ucundaki girişte büyük kemerli yapılar,duvarlarda çok sayıda heykel vardı.Ortada,çevresinde yarışan arabaların döndüğü Spina'da, bazıları günümüzde de bulunan anıtlar vardı.

Bunlardan birisi, İstanbul'daki en eski tarihi eser olan, Büyük Theodosius tarafından diktirildiği için onun adıyla anılan dikilitaştır. Günümüzde 19.60 metre olan dikilitaşın, orijinalde üç kat daha uzun olduğu düşünülmektedir. Üzerinde Mısır hiyerogliflerinin olduğu ve granit olan dikilitaş, İstanbul'a taşınırken daha hafif olması için özellikle kırıldığı sanılmaktadır. Bizans döneminde, Ayasofya tanrıya ait, dini bir merkezdi ve hipodrom kent halkı için sivil bir merkezdi.

Osmanlı döneminde de pek çok ayaklanmaya sahne olan hipodrom, bu dönemde cirit oynanan, şahzade sünnetlerinin yapıldığı eğlence alanı olarak kullanıldı. İki kapıkulu ocağı olan yeniçeri ve sipahiler burada savaştılar, Vaka-i Vakvakiye'nin sonunda yaşanan asılmalar burada yaşandı. I.Dünya Savaşı sonunda işgal altında yapılan ve Halide Edip'in de konuştuğu siyasi mitinge de ev sahiğliği yaptı.

Hipodrom Katı ise Masal Apartın birinci katına verdiğimiz isimdir. Giriş katı olduğundan merdiven kullanmak istemeyen misafirlerimiz için uygundur.

STANDART ODA ÖZELLİKLERİMİZ

Dairelerimiz minimum 50 m2 kullanım alanı olup; bir yatak odası, bir salon ve Amerikan (açık) mutfak ve banyo bulunmaktadır. Konfor ve estetiğin ön planda tutulduğu bir anlayış ile dekore edilmiş olan dairelerimiz maksimum 4 kişiliktir. Teras dubleximizi seçtiğinizde size özel 65 m2'lik Marmara Denizi ve adalar manzaralı teras ile büyülü şehir İsatanbul'u daha fazla seveceksiniz.

ODA ÖZELLİKLERİ

50 m2 Kullanım Alanı

Yemek Masası

Sandalye

Sehpa

Televizyon ve Uydu

Buharlı Ütü ve Ütü Masası

Split Klima

24 Saat Sıcak Su

Doğalgaz Kombi

Mutfak

Ankastre Buzdolabı

Elektrikli ocak

Mini Fırın

Aspiratör

Bulaşık Makinesi

Çamaşır Makinesi

Ekmek Kızartma Makinesi

Su Isıtıcı

4 Kişilik Yemek Takımı

Banyo

Duşakabin

Saç Kurutma Makinesi

Bornoz, Havlu ve Terlikler

Şampuan, Sabun vb. Ürünler

Güvenlik

Görüntülü Elektronik Kapı Sistemi

Çelik Kapı

Rezervasyon

ODALARIMIZ